szelíd gyógymódok

Gondolatok a stroke világnapján

Tudtad, hogy világszerte közel ötször annyian halnak meg stroke-ban, mint közúti balesetben? Arról hallottál már, hogy a szélütést követő minden órában hozzávetőleg 700 km idegpálya és 2 millió agysejt pusztul el, ha a beteg nem kapja meg a szakszerű ellátást? Magyarországon évente 40 000 embert érint ez a betegség, 10 %-uk 50 évnél, 27 % 60 évnél fiatalabb. Október 29-én, a stroke világnapján, szánj néhány percet az egészséged megőrzésére azzal, hogy elolvasod ezt a cikket, és megfogadod a hagyományos kínai orvos tanácsait a rizikófaktorok csökkentése érdekében.

 

Mi a stroke és miért alakul ki?

 

A stroke, vagy más néven agyi érkatasztrófa két jól elkülöníthető okra vezethető vissza: az egyik az agyvérzés, ami az agyat ellátó ér megrepedésének következménye (20%-a az agyi érkatasztrófáknak). Az agyvérzés fő oka a magas vérnyomás, az agyinfarktusé pedig az agyi ér elmeszesedése miatti vérrög kialakulása, egy már meglévő szívbetegség (szívritmus zavar, billentyű meszesedés, korábbi szívinfarktus), illetve, ha a fő verőér kezdeti szakasza elmeszesedik, és vérrög kerül a véráramba, ami az agyi érbe jutva elzáródást okoz.

 

Mi áll a fenti okok hátterében?

 

A magas vérnyomás és a vérrög kialakulását a hagyományos kínai orvoslás (HKO) szerint három szerv, a vese, a lép és a máj kóros állapota okozza, ezek játszanak fontos szerepet a vérképzésben, illetve a vér mozgatásában. „A vesét elsősorban a krónikus stressz gyengíti, a megoldatlan problémák és a feloldatlan félelmek. Gyengülésének tünetei lehetnek például, hogy megfelelő mennyiségű (20 testsúly kilogrammonként 1 liter folyadék) és minőségű folyadék elfogyasztása esetén gyakori vizelési inger jelentkezése, illetve a nőknél a menstruációs vér mennyiségének csökkenése, a vér sötét színe is. Szintén a vese és a mellékvese állapotára utalhat a vérképben a GFR értéke is. A vese egészségét számos módszerrel fenntarthatjuk, ilyen például az alga fogyasztása, ám tapasztalataim szerint az akupunktúrás kezelés, valamint a stressz oldása a leghatékonyabb a régóta fennálló tünetek kezelésében” – vallja Papp János, a Medical Healing Point vezető hagyományos kínai orvosa.

A krónikus állapotot tovább ronthatod finomított cukrokban gazdag élelmiszerek fogyasztásával, ezek ugyanis sűrítik a vért, illetve a kávé, a fekete és zöld tea, az alkohol, valamint az energiaitalok dehidratálják a szervezetet, ez pedig szintén nem segíti a vérképzést.

„A lép és a máj szerepe szintén kiemelt a stroke megelőzésében. Az előbbi, ahogy a vese is, a vérképzésben játszik fontos szerepet, míg a máj segítségével jut el a vér a szervezet minden részébe. Ha vérhiány van a testben, az magas vérnyomást és pulzust, a hölgyeknél pedig erős premenstruációs görcsöket okoz. Amennyiben ezek a tünetek már jelentkeznek, nem szabad csípős, melegítő hatású fűszereket és élelmiszereket fogyasztani, mint amilyen a gyömbér, a fokhagyma, a fahéj; kerülendő a glutén és a cukor fogyasztása bármilyen formában, tehát sem a gyümölcscukor, illetve a természetes édesítők, mint a méz vagy a növényi szirupok nem megengedett” – mondja az orvos.

 

Agy

 

A leggyakoribb tünetek a stroke esetében

 

A szélütésben szenvedő betegek mindössze 5-7%-a jut el időben orvoshoz, mert „sajnos” a stroke nem jár erős fájdalmakkal, mint a szívinfarktus, mégis rendkívül fontos, hogyha az alábbi tüneteket tapasztalod, azonnal orvost kell hívni, mert az időben érkező segítség életet ment! Íme a tünetek:

  • féloldali végtag gyengeség, bénulás, de lehet csupán ügyetlenség is
  • látászavar, látótér zavar, féloldali vakság
  • a beszéd kimondás vagy megértés zavara
  • a száj „félrehúzódása”
  • kettős látás
  • a beszéd galuskás, mint aki „részeg”
  • nyelészavar
  • egyensúlyzavar, járásbizonytalanság
  • féloldali végtag zsibbadás

A maradandó agyi károsodással járó állapotot megelőzhetik a fenti, de csak átmenetileg fennálló tünetek, amik percekre, néhány órára jelentkeznek, majd maguktól megszűnnek. Ez az úgynevezett átmeneti agyi keringési zavar, amely súlyos betegséget jelent. Ha ilyenkor nem kerül kórházba azonnal a beteg, gyakran a következő hasonló tünet már maradandó, végleges károsodás jele. Jill Bolte Taylor agykutató TED-előadásában érzékletesen mutatja be saját tapasztalatain keresztül, mi megy végbe az agyban stroke esetén.

 

Lehangoló statisztika

 

A magyar statisztika stroke esetében kiábrándító: a túlélők 48 %-a később féloldali bénulásban, 12-18 % beszédzavarban szenved, 22 % korlátozott valamilyen módon a mozgásban, 24-53 % részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 %-uk depressziós lesz. Egy évvel a szélütés után a betegek egyharmada már nem él, hozzávetőleg 30 % maradványtünetekkel, csak mások segítségével képes ellátni saját magát, és mindössze egyharmaduknál teljes a felépülés.

 

Ha már megtörtént a baj…

 

A stroke betegek rehabilitációjában az akupunktúrás kezelés kiemelt szerepet játszik. Számos Nyugat-Európában és Amerikában végzett kutatás bizonyítja, hogy az ősi módszer segítségével a sérült agyi területek funkcióit az épek képesek átvenni, javul a beszéd képessége, illetve a bénult végtagok, izmok ismét mozgásra bírhatók, illetve javul az agyi vérkeringés. Papp János szerint ugyanakkor a kezelés hatékonysága nagyban függ attól, hogy a páciens mikor kapja meg a kezelést. „Amennyiben a bénulást követő egy évben megkezdődik a terápia, 70-80 %-os hatékonysággal működik, míg ha ez csak a második évben történik, ez az arány mindössze 30 %, vagyis jelentős a különbség.”

 

A megelőzés a legfontosabb

 

Minden betegség esetén a megelőzéssel tehetjük a legtöbbet: a stroke okainak kialakulását elsősorban az életmódod megváltoztatásával érheted el. Vagyis, fordíts figyelmet a mentális egészséged megőrzésére, tanuld meg valamilyen módszerrel kezelni az életedben fellépő stresszhelyzeteket. Legyél körültekintő az étkezéssel kapcsolatban: a cukros ételek fogyasztása növeli a szélütés kockázatát, ugyanakkor a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel, illetve a rendszeres mozgás segít az egészséged megőrzésében.

Élj tudatosan és hívd fel mások figyelmét is a megelőzés fontosságára!

 

 

Ha még több információt szeretnél kapni a blogon olvasott témákkal kapcsolatban, iratkozz fel a Szelíd Gyógymódok hírlevélre!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!