szelíd gyógymódok

Létezik jó menstruáció?

Tíz nőből tíz erre azt válaszolja, ilyesmi nem létezik, ez a két szó fogalmilag zárja ki egymást. A kérdés persze úgy pontosabb, hogy milyen az egészséges menses, de az ember lánya ezen nem szokott elmélkedni, mert leginkább átvészelni szeretné ezt az időszakot. A hagyományos kínai orvos azonban számtalan dologra tud következtetni a menstruáció időtartamából, a vér mennyiségéből és színéből, valamint az esetlegesen megjelenő görcsökből, fájdalmakból. Ha érdekel, mire, és hogy mit tehetsz az egészséged érdekében, olvass tovább!

A menstruáció szerencsére kevésbé tabutéma manapság, a nőgyógyászod valószínűleg mégsem teszi fel a ciklusodra vonatkozó kérdéseket, hacsak nem pont ezért fordultál hozzá. A hagyományos kínai orvoslás egészen más szempontból közelíti meg ezt a témát: a nő egészségéről majdnem mindent elmond a menstruációja. 

Ha fájdalmaid vannak a havi vérzés előtt vagy közben

Az két dolgot jelent: egyrészt a vér mozgatásával, magyarul a vérkeringéssel, problémák  vannak a szervezetben, másrészt kevés a vér a testben. Mit jelent ez pontosan? A kínai orvoslás szerint a máj felelős azért, hogy a vér mindenhova eljusson, tehát ha az alhas tájékán görcsök jelentkeznek, akkor a máj valamilyen oknál fogva nem tudja oda szállítani ezt a testnedvet, ahova kéne. A másik ok az lehet, hogy vérhiányos vagy, más szóval nem megfelelő a vér mennyisége a testedben. A vér termeléséért a hagyományos kínai orvoslás szerint a lép a felelős, amelynek működését leggyakrabban a helytelen táplálkozással és a sok aggódással (értsd: stresszel) rombolod. 

Ha csak 3-4 napig tart a menstruációd

Szintén a vérhiány okozza ezt a tünetet. Tudom, Te örülsz, hogy nem kell egy héten át a világos nadrágodon és szoknyádon megjelenő foltok miatt aggódnod, de a vérhiány sajnos olyan elváltozásokat is okozhat, mint a ciszta, és a manapság rendkívül “divatos” policisztás ovárium szindróma (PCOS). Ennek a magyarázata pedig rendkívül logikus: a testnedveket, így a vért is úgy képzeld el, mint a testedben áramló folyót. Ha a mederben kevés a víz, akkor a folyó szigeteket képez, lerakja a hordalékát, és lelassul az áramlás. Pontosan ez történik a testedben is, például a PCOS esetében, amely gyakran jelent gondot a teherbeesésnél, olykor a meddőség okaként jelölik meg. 

Ha sötét és darabos a vér

Meg fogsz lepődni, ennek is a vérhiány az oka. 

Milyen akkor az egészséges menstruáció?

A következő ismérvei vannak: hozzávetőleg 6-8 napig tart, a vér színe az első napokban világos vörös, majd élénkvörösre vált, nem darabos, a vér mennyisége pedig akkor megfelelő, ha minden nap bőséges, de nem zavaró mennyiségű. Ha a Te menstruációd nem ilyen, akkor javaslom, hogy fogadd meg az alábbi tanácsokat.

Mit tegyél, hogy úgy menstruálj, ahogy a nagy könyvben meg van írva?

A hagyományos kínai orvoslás szerint a vér mennyisége és áramlása a korábban már említett szerveken kívül még a vesével is kapcsolatba hozható, sőt, innen indul ki, hiszen a vese raktározza az esszenciát, vagyis az élethez szükséges energiát. Ha a vese le van gyengülve, akkor ezzel majdnem automatikusan együtt jár, hogy a máj és a lép funkcióiban is zavar lép fel, tehát érdemes elsőként itt kezdeni az erősítést.

Ezeket teheted a veséd töltése érdekében.

  1. Forró lábfürdő – Áztasd be a lábad először egy kevés meleg vízbe, majd folyamatosan tölts hozzá olyan forrót, amilyet csak el tudsz viselni. Javaslom, hogy készítsd magad mellé a vízforralót, így tudod ugyanis biztosítani a megfelelő hőmérsékletű vizet. Fontos, hogy a forró víz ne érje el a bokád fölötti vonalat, maradjon alatta. Az áztatást legalább fél órán át kell végezni, de jó, ha addig folytatod, amíg hátul a vesédnél, vagy elől az alhasi tájékon nem érzel bizsergést, meleget, szúrást. Ha kellemetlen érzeteid lennének, ez csak azt mutatja, hogy kevés a folyadék a szervezetedben, többet kell innod. Azt áztatást érdemes akár minden nap is elvégezni, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy energiával töltsd fel az egyik legfontosabb szervedet. 
  2. Egyél tojást, algát, ginsenget – A fürj tojása a legjobb, ebből ötöt fogyassz naponta legalább 1-2 hónapon át, de ha nincs kéznél, a tyúktojás is megteszi. A lényeg, hogy a tojás sárgája lágy maradjon akkor is, ha főzöd, akkor is, ha tükörtojásként készíted el. Az algát eheted kapszula formájában, vagy megfőzheted levesben is. A ginseng leginkább felhasználóbarát formája az ampulla, amelyet bármelyik bioboltban beszerezhetsz. Napi egy ampulla nemcsak a vesédet tölti, de az immunrendszeredet is karbantartja. Egy hónapos kúra után tarts 1-2 hét szünetet. 

A léped vérképző funkcióját így támogathatod.

  1. Igyál kínai angyalgyökérből készült teát. 3 g angyalgyökeret áztass be 1 liter vízbe legalább fél órára, majd forrald fel. Ezt a teát idd meg egy napra elosztva. A kúrát legalább két-három hónapig folytasd. 

Ha nincs súlyos problémád, már ezek a kúrák is látványos javulást hozhatnak, és ezekkel is nagy mértékben támogatod az egészségedet. 

 

Ha még több információt szeretnél kapni a blogon olvasott témákkal kapcsolatban, iratkozz fel a Szelíd Gyógymódok hírlevélre!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!